W oazie ciszy i spokoju Powidza

Powidz to niewielka wioska letniskowa, licząca około tysiąca stałych mieszkańców. Największą atrakcją przyciągającą turystów jest malownicze Jezioro Powidzkie, będące jednym z najpiękniejszych zbiorników wodnych w Wielkopolsce.

Letnisko znajduje się około 14 km od głównej drogi z Poznania do Warszawy. Podczas drogi do jednego z tych dużych miast, warto zajrzeć do oazy ciszy i spokoju, jaką jest Powidz. Ten dziewiczy zakątek Wielkopolski, to królestwo matki natury, nieskazitelnej i niezanieczyszczonej. Jest malowniczo położony pomiędzy największym jeziorem województwa wielkopolskiego – Jeziorem Powidzkim, którego powierzchnia wynosi niespełna 1200 ha oraz Jeziorem Niedzięgiel – o ponad dwukrotnie mniejszej powierzchni.

Jedną z największych wizytówek jest wszechobecna cisza i spokój. A wszystko to za sprawą położenia wśród zielonych i wyciszających lasów. Ponadto, w pobliżu nie ma żadnych dużych miast, ani zakładów przemysłowych, dzięki czemu nie tylko powietrze, ale również wody w zbiornikach są zadziwiająco czyste. Dla przykładu, na głębokości 5 metrów Jeziora Powidzkiego, będącego jeziorem rynnowym – widoczne jest dobrze dno jeziora, ze spacerującymi rakami. Ponadto, jeszcze kilka lat temu, sanepid uznawał wodę w owym jeziorze za pitną. Za tak niebywałą czystość odpowiada z pewnością strefa ciszy, jaką jest objętą największe Jezioro Wielkopolski.

To raj dla żeglarzy, a także miłośników windsurfingu. Wbrew pozorom, ta dyscyplina sportowa, nie jest aż tak bardzo wymagająca, jak mogłoby się wydawać. Na miejscu w doborze odpowiedniego sprzętu oraz udzieleniu rad i wskazówek pomogą wykwalifikowani fachowcy. Do Powidza przyjeżdżają zarówno doświadczeni żeglarze, jak i zupełni nowicjusze, którzy pragną zasmakować żeglarskiego czaru pływania. Tradycją są odbywające się co tydzień w innej zatoce regaty, podczas których łódki z białymi żaglami kołyszą się na falach jeziora.

Powidz, mimo niewielkich rozmiarów, z roku na rok ciszy się coraz większą popularnością. Nie oznacza to jednak wszechobecnego tłumu i hałasu. Ruchowi turystycznemu sprzyja z pewnością dobrze rozwinięta i atrakcyjna dla letników baza noclegowa. Najtańszym i najlepszym rozwiązaniem noclegowym dla wszystkich tych, którzy pragną spędzić mile czas w przyjacielskim gronie, nie wydając za wiele pieniędzy, będzie z pewnością zakwaterowanie w domkach letniskowych.

Miasto Myszy w Kołobrzegu – atrakcja dla dzieci

Po historycznej wizycie w stolicy (http://ump.net.pl/spacerem-po-warszawie-715/), czas na trochę atrakcji dla naszych najmłodszych. Wiele rodzin z dziećmi na wakacje wybiera właśnie miasto Kołobrzeg, to spokojne i ciche miasto przyjmuje rodziny w bardzo ciepłym i miłym nastroju. Dzieci, kochają oczywiście morze, i związane z nim zabawy, babki z piasku czy przekopy, podkopy i tym podobne ciekawe rzeczy.

Kołobrzeg to świetna baza noclegowa dla rodzin z dziećmi (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,kolobrzeg,0.html). Jednak zdarza się tak, że pogoda nie dopisuje, a dzieci oczekują wakacyjnych atrakcji, w takich przypadkach miasto wychodzi naprzeciw i proponuje kilka miejsc, którymi będą zachwycone. Jedną z tych atrakcji dziecięcych jest Miasto Myszy, w którym żyje około 500 gryzoni, przedstawione tu są jako miłe, sympatyczne zwierzątka, każde dziecko po wizycie tutaj przestanie obawiać się tych zwierząt i na pewno je pokocha. Wnętrze tego miejsca imituje mysią norę, znajduje się tam kilka sal zabaw o różnej tematyce, a dokładnie sale stylizowane są na: wieś, zimę, wakacje, miasto myszy i tropiki. To świetny sposób na atrakcyjny dzień dla dzieci, to miejsce bawi, rozwesela, ale również uczy, dzieci poznają tu życie myszek, dowiedzą się, co jedzą i poznają ich zwyczaje.

Kolejnym miejscem, w którym można dziecku pokazać świat zwierząt oraz uzupełnić wiedzę w zakresie biologii jest oczywiście Oceanarium znajdujące się na Alei I Armii Wojska Polskiego 6c. Można tu spędzić wiele czasu na poznawaniu ryb, przyglądaniu się kolorom, rozmiarom i sposobom poruszania się, można tu oglądać nadymki, mureny, płaszczki, ukwiały, arwany, króle tanganiki, tropheusy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Tropheus), dyskowe, rozgwiazdy, piranie, rogatnice, piękne skrzydlice, rekiny rafowe, czarnopłetwe.

Poznawanie zwierząt i nabywanie dodatkowej wiedzy jest bardzo dobrą atrakcją dla dzieci, jednak jest jeszcze jedno miejsce w Kołobrzegu, które zachwyci dzieci jeszcze bardziej, jest to Muzeum 6D – Maszoperia. Jest to miejsce, w którym dzieci wysłuchają wiele ciekawych morskich opowieści, zobaczą ptaki, żaby, poczują zapach morza i rybackiej chaty. Nazwa miejsca może nie zachęcić dzieci to jego odwiedzenia, nie jest to jednak zwykłe muzeum, ponieważ tutaj dzieci mogą krzyczeć, śmiać się i dotykać wszystkich eksponatów.
Rodzice, którzy wybierają noclegi w Kołobrzegu, mogą być pewni tego, że bez względu na rodzaj pogody jaką zastaną, ich dzieci będą usatysfakcjonowane atrakcjami, jakie czekają na nich w tym pięknym mieście.

Spacerem po Warszawie

Warszawa jest największym miastem w Polsce oraz pełni funkcję jego stolicy. Ta metropolia położona jest w województwie mazowieckim, w jego środkowo-wschodniej części na Nizinie Środkowomazowieckiej nad rzeką Wisłą. Czy spędzimy dobrze czas, wybierając się do stolicy naszego kraju? Bez wątpienia.

Warszawa to przede wszystkim atrakcje architektoniczne. Będąc tutaj, nie może nas ominąć kilka atrakcji. Wstydem byłoby przyjechać do stolicy i nie zobaczyć Pałacu Kultury i Nauki, czyli najwyższego budynku w kraju, znajdującego się w Śródmieściu. Wznosi się on na 237 metrów, a w jego wnętrzu organizowane są przeróżne wystawy oraz targi. Architektonicznie jest mieszanką socrealizmu oraz polskiego historyzmu. Zamek Królewski w Warszawie to także obiekt, który powinien się znaleźć na naszej liście miejsc do zobaczenia. Barokowo-klasycystyczny zamek pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.

Spacerując po stolicy, obowiązkowym punktem będzie także Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli samorządowa instytucja kultury, która powstała w 1983 roku. Miejsce to jest w posiadaniu dokumentacji dotyczącej historii Powstania Warszawskiego, prowadzi działalność edukacyjną, a także naukowo-badawczą.

Każdego architekta i nie tylko z pewnością zachwycą Łazienki Królewskie. Jest to zespół pałacowo-ogrodowy, którego nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni. Jest to miejsce, w którym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych oraz naukowych. Uwadze naszej nie umknie także Pałac na Wyspie, czyli klasycystyczny Łazienkowski pałac, leżący na sztucznej wyspie otoczonej przez staw, przy którym znajduje się także Amfiteatr.

Będąc w Warszawie, warto także przejść się nad Grób Nieznanego Żołnierza, którego ideą przede wszystkim jest szerzenie pamięci o poległych w walce o niepodległość. Stolica to także masa pomników oraz pięknych parków, w których będziemy mogli zaznać ciszy oraz spokoju i pomyśleć.

Jeśli zechcemy spędzić noc w Warszawie, to nie będziemy mieli z tym problemu. Oferuje nam ona szeroki wachlarz noclegów [meteor-turystyka.pl/noclegi,warszawa,0.html], zaczynając od tych za kilkadziesiąt złotych po te za kilkaset. Możemy dosłownie przebierać w hostelach, hotelach, kwaterach pracowniczych, pokojach gościnnych czy też apartamentach. Nie będziemy mieli także problemu ze znalezieniem czegoś w dogodnej dla nas lokalizacji. Baza noclegowa kraju oferuje nam spędzenie nocy w różnych standardach oraz dzielnicach, wszystko zależy od tego, w pobliżu czego chcemy się znaleźć w tym mieście oraz ile wydać. Warszawa, która jest największym miastem w kraju oraz jego stolicą bez wątpienia zaciekawi każdego z nas.

Jest rozległa oraz piękna, znajdziemy tutaj wiele atrakcji, zaczynając od muzeów, poprzez pomniki po pałace i parki. Ktoś, kto zechce spędzić spokojnie czas w pięknej okolicy, a także poznać trochę historii, z pewnością się nie zawiedzie. W połączeniu z dobrze rozwiniętą baza noclegową miasto to staje się dla nas naprawdę atrakcyjnym miejscem.

Atrakcje nie tylko religijne w Wadowicach

Wadowice to niewielka miejscowość w województwie małopolskim, słynąca głównie dzięki temu, że wychowywał się w niej papież – Jan Paweł II. Wielki człowiek wykreował to miejsce. Dziś jest ono odwiedzane przez tysiące turystów, często też odbywają się tu pielgrzymki. Należy bowiem pamiętać, że to tutaj dorastał, uczył się, żył, bawił, a później zaczął swoją drogę do bycia świętym Jan Paweł II, największy z Polaków XX wieku. Istnieją liczne pamiątki z nim związane, a gdy już się tu znajdziemy należy koniecznie zjeść kremówkę.

Baza noclegowa jest różnorodna, co gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nocleg w tym miejscu to wydatek rzędu 50 złotych za dobę, a więc nie są to wielkie pieniądze. Za to mamy możliwość zwiedzenia rodzinnej miejscowości  Karola Wojtyły. Jest tutaj przede wszystkim dom rodzinny papieża, w którym obecnie znajduje się muzeum poświęcone jego życiu. Liczne pamiątki zgromadzone są przy ulicy Kościelnej. Należy również wspomnieć o bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której ochrzczony został przyszły papież.

W Wadowicach jest wiele innych atrakcji niezwiązanych z Karolem Wojtyłą. Jedną z nich jest Park Miniatur, w którym nasze dzieci świetnie będą się bawiły. Należy pamiętać, ze okolice można zwiedzać pieszo, na rowerach lub nawet konno. Wybór należy do nas. Pamiętajmy też, że każda podróż wiąże się z przygotowaniami. Jako że Wadowice to miasto, do którego zjeżdżają się turyści z całego świata, podstawową rzeczą jest rezerwacja pokoju (noclegi Wadowice) , zabierzmy ze sobą też przewodnik i spędźmy ten czas z odpowiednią powagą. Do domu powróćmy natomiast z głową pełną niesamowitych wspomnień.

Podlasie – kraina zabytków i pięknej przyrody

Podlasie to niesamowita kraina, gdzie zobaczyć można wiele pięknych zabytków oraz znaleźć miejsca nienaruszone ludzką ręką. Znajdują się tu trzy parki narodowe, w tym Białowieski Park Narodowy – siedlisko żubrów oraz innych wspaniałych i rzadkich gatunków zwierząt. W okolicznych miejscowościach zobaczyć też można kolorowe i bogato zdobione cerkwie, a także dawne pałace, kamienice, chaty oraz kościoły i zakony. Trudno zliczyć wszystkie miejsca, które warto tu odwiedzić.

Na szczęście baza noclegowa nie rozwinęła się jedynie w Białymstoku. Praktycznie w każdej wsi i mieście znajdziemy takie obiekty, gdzie turystom proponuje się przez cały rok wygodne noclegi. Podlasie [więcej ➥ informacje] cieszy się niesłabnącą popularnością, więc co roku pojawiają się tu nowe pensjonaty, zajazdy, ośrodki wczasowe i gospodarstwa agroturystyczne. Szeroka lista podlaskich noclegów na Meteorze pokazuje, że w tym regionie nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem miejsca wypoczynku [więcej info ➥ noclegi Podlasie].

Jeżeli zależy nam na tym, by w czasie pobytu na Podlasiu zobaczyć piękną przyrodę, to powinniśmy się udać na ścieżkę dydaktyczną Czerwone Bagno, prowadzącą nas przez centralną część Biebrzańskiego Parku Narodowego. Oglądać tu można przede wszystkim roślinność bagienną, ale także okoliczne lasy i łąki. Trasa wiedzie po specjalnie wybudowanym, drewnianym pomoście. Drugim miejscem, które należałoby odwiedzić jest Zagroda Pokazowa Żubrów niedaleko Białowieży. Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego żyje na wolności około siedmiuset tych wspaniałych zwierząt, ale nie każdy będzie miał okazje je spotkać. Dlatego pobyt na Podlasiu to idealna okazja, żeby poobserwować je w zagrodzie pokazowej, gdzie żyją osobniki, które z różnych powodów nie mogą trafić na wolność.

Historia Podlasia nierozerwalnie związana jest z prawosławiem. Znajduje się tu m.in. jedyny skit w Polsce. Skit to nazwa pustelni dla mnichów, gdzie przenoszą się ci, którzy chcą prowadzić surowsze życie niż w monasterze. Podlaski Skit znajduje się w Odrynkach i powstał zaledwie kilka lat temu. W okolicach znajdziemy też wiele cerkwi, zarówno murowanych jak i drewnianych. Przykładem tej pierwszej może być wspaniała cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach. Drewnianą cerkiew można oglądać m.in. w Trześciance. Na Podlasiu znajdują się także liczne zabytkowe zamki i pałace. Warty zobaczenia jest Pałac w Korczewie nad Bugiem, który powstał w 1734 roku. Odbudowany został po I wojnie światowej, a później ponownie w czasie II wojny światowej. Dopiero w ostatnich latach wrócił do prawowitych właścicieli, którzy stworzyli tu hotel i salę weselną.

Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie?

Czasami jest dużo informacji na temat tego, jak wiele ciekawych miejsc można zobaczyć w tętniących życie aglomeracjach Polski. Zachęca się wszystkich, żeby zwiedzili między innymi Trójmiasto, Kraków, czy też Warszawę. Co jednak z tymi regionami, o których dużo się nie mówi? Czy są to miejsca, niegodne niczyjej uwagi, czy może jednak jest to wskazówka, że znajdziemy tam wiele niekomercyjnych atrakcji turystycznych?

Jeśli zarezerwujemy noclegi na Suwalszczyźnie (http://meteor-turystyka.pl), na początku możemy mieć obawy, czy rzeczywiście tutejsza baza noclegowa przygotowała dla nas coś specjalnego. Jednak już śledząc mapę, że do tego terenu zaliczają się Suwałki, Wiżajny, Augustów, oraz Sejny, na pewno szybko się uspokoimy. Ponieważ miejsc do zwiedzania, będzie naprawdę wiele. Podróżując z całą rodziną, trzeba koniecznie mieć na uwadze również atrakcje turystyczne przygotowane dla maluchów. Takie znajdziemy z powodzeniem w Ogrodzie Bajek, który jest zlokalizowany w miejscowości o nazwie Kaletnik. Rzeczywiście tutaj maluchy mają szerokie pole do zabawy, a baśniowe domki zachwycają nie tylko najmłodszych. Chcąc zobaczyć Suwalski Park Krajobrazowy w całej swojej okazałości, warto wybrać się na Górę Cisową znajdującą się w miejscowości Gulbieniszki. Na samej szczycie góry został wzniesiony krzyż, będący pamiątką po wizycie Jana Pawła II na terenie Suwalszczyzny.

Natomiast dojeżdżając do miejscowości o nazwie Płociczno-Tartak, mamy okazję zobaczyć, a nawet przejechać się zabytkową Wigierską Koleją Wąskotorową. Nie dość, że możemy się nią przejechać po terenie Wigierskiego Parku Narodowego, to jeszcze na stacji odjazdowej, znajduje się restauracja serwująca przepyszne regionalne dania. Osoby, które chcą chociaż przez chwilę poczuć się jak bohaterowie filmu Andrzeja Wajdy "Pan Tadeusz", mogą wybrać się do Smolnika. Ponieważ to właśnie tam były kręcone ujęcia "na Litwie". Rzeczywiście panorama soczystej zieleni zapiera dech w piersiach. Właściwie, gdzie się nie rozejrzymy na Suwalszczyźnie (wikipedia.org), tam czeka na nas moc atrakcji. Region jest z każdym rokiem coraz lepiej przygotowany do przyjmowania turystów z całej Polski. Dlatego możemy liczyć się z tym, że tutejsza baza noclegowa, rzeczywiście będzie na doskonałym poziomie. Najważniejsze jest to, żeby korzystać z uroków tego jeszcze w miarę nieodkrytego przez komercję regionu.

Najciekawsze zabytki sakralne w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała to wyjątkowe miasto, które na pewno warto odwiedzić w czasie urlopu. Samo miasto, biorąc pod uwagę kwestie formalne, jest dość młode. Powstało oficjalnie dopiero w roku 1951, kiedy to połączono Bielsko i Białą. Oba te człony jednak miały za sobą bogatą historię, Bielsko istniało już na początku XIV wieku, natomiast Biała została założona pod koniec wieku XV. Do dziś w Bielsku-Białej możemy odwiedzić wiele naprawdę godnych uwagi zabytków.

Na szczególną uwagę zasługują tutejsze zabytki sakralne, które pochodzą z różnych okresów. Interesującym zabytkiem tego typu jest chociażby katedra św. Mikołaja, która powstała w XV wieku. Aczkolwiek to jak wygląda obecnie, katedra zawdzięcza przebudowom na początku XX wieku. Znajdujący się w obrębie Starego Miasta budynek zalicza się do największych kościołów w mieście. Monumentalna budowa była wielokrotnie przebudowywana, co doprowadziło do tego, że jest niesamowitym zlepkiem różnych stylów, od tradycyjnego gotyku po styl modernistyczny.

Do ciekawych kościołów w Bielsku-Białej zalicza się także drewniany kościół św. Barbary, zlokalizowany w dzielnicy Mikuszowice Krakowskie. Ten wspaniały drewniany budynek powstał pod sam koniec XVII wieku. Obecnie zalicza się go do punktów na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Drewniany kościół św. Barbary reprezentuje styl wiejskiego budownictwa sakralnego. Kościół ma konstrukcje zrębowo-słupową. W jego bezpośrednim pobliżu znajduje się zabytkowy cmentarz z XVII wieku.

Obiektem, który na pewno warto zwiedzić w trakcie urlopu w Bielsku-Białej jest także barokowy Kościół Opatrzności Bożej. Budynek powstał w drugiej połowie XVIII wieku, nic zatem dziwnego w tym, że jest typowym przykładem stylu barokowego. Kościół przyciąga uwagę już z zewnątrz, jednak warto nadmienić, ze także i jego wyposażenie jest bardzo interesujące. Otóż w Kościele Opatrzności Bożej znajduje się słynna ambona w kształcie łodzi św. Piotra, która to płynie pod znakiem krzyża. Oryginalna ambona jest przykładem stylu rokokowego.

Przyjazd do Bielska-Białej w celach turystycznych to naprawdę świetny pomysł. Jednak koniecznie musimy znaleźć noclegi [www.meteor-turystyka.pl/noclegi,bielsko-biala,0.html] jeszcze przed przyjazdem, to pozwoli nam uniknąć ewentualnych problemów. Wystarczy dobra internetowa baza noclegowa, aby szybko dokonać rezerwacji w danym obiekcie.

Wysowa-Zdrój – perełka uzdrowisk

W Beskidzie Niskim położona jest bardzo ładna, spokojna wioska Wysowa-Zdrój. Od dawna posiada rangę uzdrowiska. Otoczona wzgórzami urzeka swym pięknem, specyficznym mikroklimatem i czystym powietrzem. Bijące tutaj źródła zdrowotnych wód mineralnych i bardzo dobra opieka medyczna, a także walory turystyczne stwarzają wspaniałe warunki do pobytu zarówno leczniczego jak i wypoczynku.

Coraz częściej Wysowa jest wybierana jako cel podróży albo miejsce na wakacje dla całych rodzin. Każdy kto szuka oazy spokoju i miejsca na zregenerowanie organizmu powinien odwiedzić to uzdrowisko. Wieś posiada bogatą bazę noclegową, liczne sanatoria i pensjonaty. Turyści przyjeżdżający tutaj na urlop mogą liczyć na zakwaterowanie i wyżywienie w wysokim standardzie (pakiety na meteor-turystyka.pl). Teren wioski i okolice zapewniają idealne warunki do aktywnego odpoczynku. Najważniejszym miejscem jak w każdym kurorcie przystało jest Park Zdrojowy ze źródełkami leczniczych wód. Jest to atrakcyjne miejsce do spacerów z podświetlaną fontanną i placem zabaw dla dzieci. Jest też park linowy, w którym pod okiem instruktorów można pokonać przygotowany na podwieszanych platformach tor przeszkód. Przy końcu mieści się park wodny z płytkim basenem, z podgrzewaną wodą w sam raz dla dzieci. Dla dorosłych przygotowano saunę i masaże wodne.

W centrum Wysowej znajduje się karczma "Gościnna Chata". Można w niej popróbować regionalnych góralskich potraw. Wystrój w stylu łemkowskim sprawia, że jest to bardzo klimatyczne miejsce. Prawie każdy podróżny zatrzymuje się tutaj na posiłek. Wysowa i okolice obfitują w wiele zabytków architektury drewnianej. Kościoły, cerkwie, cmentarze i przydrożne kapliczki przypominają minione lata. Będąc tutaj warto wybrać się nad zalew Klimkówka. Powstał on na rzece Ropie i stanowi ważne miejsce dla lubiących odpoczynek nad wodą. W pobliżu zalewu rozmieszczone są pola namiotowe, punkty gastronomiczne, a także wypożyczalnie różnych sprzętów wodnych. Przy zaporze mieści się elektrownia, którą można zwiedzić. Dla miłośników wędrówek wytyczono wiele ścieżek pieszych, ale i rowerowych, które są dopełnieniem atrakcji jakie czekają na turystów. Szukając miejsca na wypoczynek warto rozważyć propozycję przyjazdu właśnie tutaj.

Karwia przy Nadmorskim Parku Krajobrazowym

Polska jest usłana licznymi parkami krajobrazowymi i narodowymi. Jednym z najcenniejszych jest Nadmorski Park Krajobrazowy, w pobliżu którego leży turystyczna miejscowość jaką jest Karwia. O Nadmorskim Parku Krajobrazowym, którego nazwa po kaszubsku brzmi Nadmòrsczi Park Krajòbrazny, z pewnością słyszał każdy polski miłośnik nadmorskiej przyrody. Baza noclegowa Karwi sprzyja nawet najbardziej spontanicznym wypadom ze znajomymi, ponieważ miejscowość jest przepełniona prywatnymi kwaterami, pensjonatami, a nawet ośrodkami wczasowymi {Karwia – meteor-turystyka.pl}. Ludzie oferujący noclegi w Karwi dbają o to, aby po wyjeździe turyści chcieli wrócić w to samo miejsce, więc można być niemal pewnym wysokiego komfortu.

A czy warto przyjechać do parku krajobrazowego założonego w północnej Polsce pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku? Oczywiście, że tak, ponieważ został on utworzony z szerokiego pasa wybrzeża rozpościerającego się od Białogóry aż do Zatoki Puckiej. Wędrując przez tereny parku można natknąć się na wszystkie typy wybrzeża, które charakteryzują naszą stronę Bałtyku. Atrakcją są szczególnie liczne torfowiska, które stanowią charakterystyczny element krajobrazu nadmorskiego. Można spotkać nawet torfowiska wysokie, które są wysunięte na wschód. Tego typu kompleksy są zaliczane do typu atlantyckiego. W samym parku można spotkać również gęste lasy, w których dominuje zapach sosny (aczkolwiek np. na przylądku Rozewie spotkamy dominację buków). Pośród ptactwa można liczyć na ujrzenie różnych gatunków mew, a także myszołowów. Jeżeli ktoś ma ochotę na dalszą wyprawę (aż do Zatoki Puckiej) przy odrobinie szczęścia ujrzy fokę szarą w jej naturalnym środowisku. Gdyby jednak nie poszczęściło się, to zawsze można jechać do helskiego fokarium, aby zobaczyć tamtejszych przedstawicieli gatunku fok.

Kontakt z przyrodą działa wręcz terapeutycznie na człowieka. Szum morza, bliskość lasu i zapach żywicy spływającej z sosen lepiej zregeneruje każdego niż drogie wizyty u psychoterapeuty. Właśnie dlatego warto wybrać się na spacer do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, kiedy będziemy na wakacjach lub kilkudniowym urlopie w Karwi. Po prostu taka podróż się opłaca.

Co można robić w Borsku?

Borsk w pierwszej chwili może wydawać się wsią zupełnie nieznaną. Ta mała osada jest ukryta wśród Borów Tucholskich i dotyka brzegów Morza Kaszubskiego, zwanego oficjalnie jeziorem Wdzydze. Wdzydze jest największym akwenem na Pojezierzu Kaszubskim, a wraz z sąsiadującymi jeziorami, takimi jak Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko wchodzi w skład Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wdzydze zajmuje ogromny obszar o powierzchni zbliżonej do tysiąca hektarów. Ponadto wody jezior łączą się w charakterystyczny dla okolicy krzyż, który nosi nazwę "Wdzydzkiego Krzyża". Krzyż ten można zaobserwować podczas lotu tandemowego paralotnią w składzie pasażer plus pilot. Aktywności tej można spróbować na dawnym poradzieckim lotnisku, które już dawno temu przestało służyć dla celów militarnych. Obecnie funkcjonuje jako centrum sportów powietrznych, a jego wizytówkę stanowi szybownictwo.

Jak powstało Wdzydze?

Z powstaniem Jeziora Wdzydze łączy się legenda o królu, który miał w zwyczaju polować w okolicy. Pewnego razu król zobaczył przecudnej urody rusałkę o imieniu Wdzydzanka, która to zaczęła bawić się z nim dosłownie w chowanego. Wdzydzanka to pojawiała się, to znikała – zawsze jednak była poza zasięgiem władcy. Król zwołał poddanych i zaplanował wraz z nimi schwytanie rusałki. Lud skłonny do wykonywania rozkazów zaczął przekopywać pola i łąki, a w powstałych w ten sposób rowach zaczęła pojawiać się woda, której nie dało się już cofnąć. Gonitwa za Wdzydzanką trwała latami – za każdym razem rusałka ukazywała się królowi w innymi miejscu, co powodowało, że władca nakazywał zmieniać kierunek kopania rowów. Pod koniec swego żywota król zrozumiał, że przez wiele lat uganiał się za iluzją, ale w rzeczy samej ta pogoń nie poszła na marne, gdyż po władcy zostało Wdzydze, z nierównymi i nieregularnymi brzegami, będącymi pamiątką po przekopywaniu się w kierunku ucieczki Wdzydzanki.

Czy dziś ukazuje się turystom Wdzydzanka?

Rusałka z pewnością nadal mieszka w okolicach jeziora Wdzydze. Być może któregoś dnia sprowokuje znowu kogoś do pogoni za nią, a w finale będzie kreatorką nowego arcydzieła natury. W każdym bądź razie noclegi w Borsku nie wykluczają relacji z Wdzydzanką. Baza noclegowa powinna uprzedzić turystów o możliwości spotkania tej przepięknej zjawy i pobierać płatność z góry na wypadek udania się przyjezdnych w pogoń za rusałką.