Atrakcje roztoczańskiego Zwierzyńca

Jednym z najpiękniejszych w Polsce miejsc, do których warto pojechać na urlop jest Roztocze. Stanowi ono cudowną krainę obejmującą między innymi: Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Adamów, Floriankę, Górecko Stare, Górecko Kościelne, Guciów, Szur, Majdan Sopocki i wiele innych pięknych miejscowości. Wszystkie te miejsca posiadają szeroką bazę noclegową, dlatego nocleg podczas wakacji na Roztoczu zupełnie nie stanowi problemu.

Zwierzyniec – powstał w 1593 r., na początku funkcjonował jako letnia rezydencja rodziny Zamoyskich. Niedaleko dworu zlokalizowany był wielki zwierzyniec, od którego osada wzięła nazwę. Zwierzyniec ogrodzony był wysokim płotem, a wewnątrz znajdowały się jelenie, dziki, sarny, łosie i wiele innych gatunków zwierząt. Na terenie Zwierzyńca znajduje się stadnina koników polskich. Można je podziwiać z baszty widokowej przy Stawach "Echo" lub też podczas pieszej wędrówki przez las, prowadzącej do kąpieliska. Są to konie, które różnią się znacznie od standardowych koni pociągowych. Są przede wszystkim, co widać na pierwszy rzut oka, znacznie mniejsze, ich umaszczenie jest jasnobrązowe, mają szerszą szczękę oraz dłuższą, bujną grzywę. Mimo, iż są to konie dzikie, nie są zbyt płochliwe ani groźne.

W Zwierzyńcu ma swoją siedzibę także muzeum, które gromadzi wspaniałe zasoby fauny i flory roztoczańskiej. Możemy się w nim dowiedzieć o historii tego miasta, jego genezie, położeniu geologicznym i wielu innych rzeczach. W centrum warto przespacerować się do przepięknie usytuowanego Kościoła św. Jana Nepomucena, określanego często mianem Kościoła na Wodzie. Początkowo kościół mieścił się na terenach należących do pałacu i był po prostu kaplicą rodziny Zamoyskich. Jej fundatorami byli Teresa i Tomasz Zamoyscy. Świątynia wykonana jest w stylu barokowym, wzniesiona z cegły i kamienia. W odbiciu wodnym możemy oglądać pokręcone konary wierzb i innych roślin porastających tereny wokół kościoła. Szczególnie pięknie wygląda to wieczorami, gdy kościół jest oświetlany od dołu. Na przełomie lipca i sierpnia, co roku odbywa się tutaj festiwal filmowy, noszący nazwę Letniej Akademii Filmowej. Ta impreza kulturalna przyciąga osoby z całej Polski, które mają okazję poznać dzieła współczesnego kina niezależnego. Jest to festiwal adresowany do osób, które chcą się oderwać od komercji i zanurzyć w głębokiej sztuce filmowej.

One thought on “Atrakcje roztoczańskiego Zwierzyńca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>