Karwia przy Nadmorskim Parku Krajobrazowym

Polska jest usłana licznymi parkami krajobrazowymi i narodowymi. Jednym z najcenniejszych jest Nadmorski Park Krajobrazowy, w pobliżu którego leży turystyczna miejscowość jaką jest Karwia. O Nadmorskim Parku Krajobrazowym, którego nazwa po kaszubsku brzmi Nadmòrsczi Park Krajòbrazny, z pewnością słyszał każdy polski miłośnik nadmorskiej przyrody. Baza noclegowa Karwi sprzyja nawet najbardziej spontanicznym wypadom ze znajomymi, ponieważ miejscowość jest przepełniona prywatnymi kwaterami, pensjonatami, a nawet ośrodkami wczasowymi {Karwia – meteor-turystyka.pl}. Ludzie oferujący noclegi w Karwi dbają o to, aby po wyjeździe turyści chcieli wrócić w to samo miejsce, więc można być niemal pewnym wysokiego komfortu.

A czy warto przyjechać do parku krajobrazowego założonego w północnej Polsce pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku? Oczywiście, że tak, ponieważ został on utworzony z szerokiego pasa wybrzeża rozpościerającego się od Białogóry aż do Zatoki Puckiej. Wędrując przez tereny parku można natknąć się na wszystkie typy wybrzeża, które charakteryzują naszą stronę Bałtyku. Atrakcją są szczególnie liczne torfowiska, które stanowią charakterystyczny element krajobrazu nadmorskiego. Można spotkać nawet torfowiska wysokie, które są wysunięte na wschód. Tego typu kompleksy są zaliczane do typu atlantyckiego. W samym parku można spotkać również gęste lasy, w których dominuje zapach sosny (aczkolwiek np. na przylądku Rozewie spotkamy dominację buków). Pośród ptactwa można liczyć na ujrzenie różnych gatunków mew, a także myszołowów. Jeżeli ktoś ma ochotę na dalszą wyprawę (aż do Zatoki Puckiej) przy odrobinie szczęścia ujrzy fokę szarą w jej naturalnym środowisku. Gdyby jednak nie poszczęściło się, to zawsze można jechać do helskiego fokarium, aby zobaczyć tamtejszych przedstawicieli gatunku fok.

Kontakt z przyrodą działa wręcz terapeutycznie na człowieka. Szum morza, bliskość lasu i zapach żywicy spływającej z sosen lepiej zregeneruje każdego niż drogie wizyty u psychoterapeuty. Właśnie dlatego warto wybrać się na spacer do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, kiedy będziemy na wakacjach lub kilkudniowym urlopie w Karwi. Po prostu taka podróż się opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>