Najciekawsze zabytki sakralne w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała to wyjątkowe miasto, które na pewno warto odwiedzić w czasie urlopu. Samo miasto, biorąc pod uwagę kwestie formalne, jest dość młode. Powstało oficjalnie dopiero w roku 1951, kiedy to połączono Bielsko i Białą. Oba te człony jednak miały za sobą bogatą historię, Bielsko istniało już na początku XIV wieku, natomiast Biała została założona pod koniec wieku XV. Do dziś w Bielsku-Białej możemy odwiedzić wiele naprawdę godnych uwagi zabytków.

Na szczególną uwagę zasługują tutejsze zabytki sakralne, które pochodzą z różnych okresów. Interesującym zabytkiem tego typu jest chociażby katedra św. Mikołaja, która powstała w XV wieku. Aczkolwiek to jak wygląda obecnie, katedra zawdzięcza przebudowom na początku XX wieku. Znajdujący się w obrębie Starego Miasta budynek zalicza się do największych kościołów w mieście. Monumentalna budowa była wielokrotnie przebudowywana, co doprowadziło do tego, że jest niesamowitym zlepkiem różnych stylów, od tradycyjnego gotyku po styl modernistyczny.

Do ciekawych kościołów w Bielsku-Białej zalicza się także drewniany kościół św. Barbary, zlokalizowany w dzielnicy Mikuszowice Krakowskie. Ten wspaniały drewniany budynek powstał pod sam koniec XVII wieku. Obecnie zalicza się go do punktów na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Drewniany kościół św. Barbary reprezentuje styl wiejskiego budownictwa sakralnego. Kościół ma konstrukcje zrębowo-słupową. W jego bezpośrednim pobliżu znajduje się zabytkowy cmentarz z XVII wieku.

Obiektem, który na pewno warto zwiedzić w trakcie urlopu w Bielsku-Białej jest także barokowy Kościół Opatrzności Bożej. Budynek powstał w drugiej połowie XVIII wieku, nic zatem dziwnego w tym, że jest typowym przykładem stylu barokowego. Kościół przyciąga uwagę już z zewnątrz, jednak warto nadmienić, ze także i jego wyposażenie jest bardzo interesujące. Otóż w Kościele Opatrzności Bożej znajduje się słynna ambona w kształcie łodzi św. Piotra, która to płynie pod znakiem krzyża. Oryginalna ambona jest przykładem stylu rokokowego.

Przyjazd do Bielska-Białej w celach turystycznych to naprawdę świetny pomysł. Jednak koniecznie musimy znaleźć noclegi [www.meteor-turystyka.pl/noclegi,bielsko-biala,0.html] jeszcze przed przyjazdem, to pozwoli nam uniknąć ewentualnych problemów. Wystarczy dobra internetowa baza noclegowa, aby szybko dokonać rezerwacji w danym obiekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>