Nowęcin – najnowsze dzieje wioski turystycznej

Nowęcin to niewielka wioska na Pomorzu – mniej znana a to miejsce o dość interesującej historii i przeszłości. Dzięki zaradności i dbałości mieszkańców tych okolic wiele zabytkowych budynków jest do dziś dostępnych dla przybywających w te strony turystów.

Najnowsza historia Nowęcina przeplata się z historią dawniejszą. Po zakończeniu drugiej wojny światowej pałac w Nowęcinie był zajmowany przez PGR. Obecnie znajduje się w nim hotel i restauracja, zaś jeszcze w latach osiemdziesiątych funkcjonował w tym miejscu ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy. Od początku wieś ta była własnością rodu Wejherów. Mikołaj Wejher wzniósł nad brzegiem Jeziora Sarbsko zamek obronny zaraz po powodzi, która dotkliwie uszkodziła zameczek w Starej Łebie. Dokonywano w nim renowacji w XVI wieku, zaś zmiany z XIX wieku sprawiły, że zamek ten ma charakter neogotycki. W zamku tym zachowała się kaplica gotycka – jerozolimska, która zachowała się jako jedyna ze starej budowli. Dookoła pałacu znajduje się uroczy park, który zaprasza turystów na spacer. Rośnie w nim wiele pięknych roślin, ale przede wszystkim wielowiekowych drzew. Niedaleko dworu znajduje się kaplica grobowa, która pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Dookoła pałacu zachowały się również ślady po średniowiecznych wałach i fosach, które dla współczesnych ludzi są bardzo ciekawe, gdyż stanowią niepisane źródło historyczne o czasach minionych. Podczas zwiedzania pałacu można wyjść na wieżę, skąd jest możliwość podziwiania jeziora oraz nadbrzeżnych wydm. Są to piękne widoki, które każdorazowo zachwycają turystów. Szczególnie widok jest polecany podczas zachodu słońca. Hotel, który obecnie funkcjonuje w zamku nazywa się Soplica. Niedaleko zamku, są zabudowania starego folwarku – znajduje się tam stadnina koni, która jest również niezwykłą atrakcją turystyczną.

Nowęcin jest dziś bardzo atrakcyjną wioską turystyczną. Znajduje się tam bardzo dużo atrakcji hippicznych, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz camping. Dużą atrakcją są ścieżki rowerowe oraz spacerowe, które poprawiają nastrój i samopoczucie. Miejsca noclegowe, które czekają w Nowęcinie, zapewniają wysoki standard [sprawdzić można pod linkiem "noclegi Nowęcin"], zaś gastronomia, która tam funkcjonuje zaspokoi niejednego turystę. Miejscowość tą poleca się szczególnie w przypadku wypoczynku z małymi dziećmi. Jest to miejscowość bardzo czysta i zadbana. Władze miejscowe dbają o systematyczne czyszczenie plaży oraz okolicy. W Nowęcinie czeka wiele atrakcji dla dzieci w postaci placów zabaw oraz innych rozrywek. Szczególnie poleca się to miejsce zmęczonym turystom, którzy cały rok spędzili na gonitwie w zatłoczonym mieście. W Nowęcinie można naprawdę wziąć świeży oddech i odpocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>