Piękna Jurata miejscem na urlop

Jurata jest wschodnia częścią Jastarni. Dokładnie położona na Mierzei Helskiej, nad Morzem Bałtyckim. Jest to wspaniały kurort wypoczynkowy, gdzie możemy skorzystać z letniego kąpieliska morskiego. Znajduje się w powiecie puckim, w województwie pomorskim.

Nazwa jej związana jest z pewną legendą, gdyż pochodzi od żmudzkiej boginki. Działo się podobno tak, że Jurata zakochała się w ubogim rybaku wbrew woli swojego ojca, boga Gorka. Oczywiście spotkała ją za to kara. Ojciec kazał roztrzaskać na kawałki jej podwodny bursztynowy pałac, zaś mówi się, że jego okruchy do dziś wypływają z morza na brzegi.

Miejscowość ta została założona w 1928 roku. Jurata od początku przybierała charakter niezwykły, gdyż była miejscem spotkań elit intelektualnych, artystycznych i finansowych z całego kraju. Istnieje hipoteza, że w Juracie słynny malarz Wojciech Kossak namalował dzieła: „Na straży polskiego morza” oraz „Zaślubiny Polski z morzem”. W tym samym domu podobno pisały dwie jego córki, Magdalena Samozwaniec oraz Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Oczywiście dla zacnych gości Jurata dysponowała wielością hoteli i pensjonatów. Można tam było również wynająć luksusowe domki. Częstym gościem w Juracie był także Mieczysław Lurczyński, który podobno razem z Kossakiem wystawiał swoje malarskie działa w galerii artysty Poznańskiego, którego willa znajdowała się przy ulicy Międzymorze 3. Do dziś willę tę można oglądać, jest ona perełką modernistycznej architektury z lat trzydziestych XX wieku.

II wojna światowa nie była w stanie zniszczyć letniskowego charakteru Juraty. Turyści ściągali do niej tłumnie i z coraz większym rozmiłowaniem dla tego miejsca na ziemi. W miejscu tym w latach 1960–1975 wybudowano wiele ośrodków zakładowych, związkowych i resortowych. Juratę zdobi molo spacerowe, którego drewniana forma powstała właśnie w latach sześćdziesiątych. Prowadzi w głąb Zatoki Puckiej, która w tym miejscu jest wyjątkowo płytka.

Dziś miejscowe noclegi są równie atrakcyjne. Jest to miejscowość, która nie tylko tętni duchem przeszłości, ale mocno kroczy w przyszłość, w stronę nowoczesności. Jurata zbiera gości z całego świata, zapewniając spokojny i pełen atrakcji wypoczynek. Turyści, którzy raz odwiedzą to miejsce, pragną powrócić, by przeżyć tu jeszcze raz niezapomniane wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>