Podlasie – kraina zabytków i pięknej przyrody

Podlasie to niesamowita kraina, gdzie zobaczyć można wiele pięknych zabytków oraz znaleźć miejsca nienaruszone ludzką ręką. Znajdują się tu trzy parki narodowe, w tym Białowieski Park Narodowy – siedlisko żubrów oraz innych wspaniałych i rzadkich gatunków zwierząt. W okolicznych miejscowościach zobaczyć też można kolorowe i bogato zdobione cerkwie, a także dawne pałace, kamienice, chaty oraz kościoły i zakony. Trudno zliczyć wszystkie miejsca, które warto tu odwiedzić.

Na szczęście baza noclegowa nie rozwinęła się jedynie w Białymstoku. Praktycznie w każdej wsi i mieście znajdziemy takie obiekty, gdzie turystom proponuje się przez cały rok wygodne noclegi. Podlasie [więcej ➥ informacje] cieszy się niesłabnącą popularnością, więc co roku pojawiają się tu nowe pensjonaty, zajazdy, ośrodki wczasowe i gospodarstwa agroturystyczne. Szeroka lista podlaskich noclegów na Meteorze pokazuje, że w tym regionie nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem miejsca wypoczynku [więcej info ➥ noclegi Podlasie].

Jeżeli zależy nam na tym, by w czasie pobytu na Podlasiu zobaczyć piękną przyrodę, to powinniśmy się udać na ścieżkę dydaktyczną Czerwone Bagno, prowadzącą nas przez centralną część Biebrzańskiego Parku Narodowego. Oglądać tu można przede wszystkim roślinność bagienną, ale także okoliczne lasy i łąki. Trasa wiedzie po specjalnie wybudowanym, drewnianym pomoście. Drugim miejscem, które należałoby odwiedzić jest Zagroda Pokazowa Żubrów niedaleko Białowieży. Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego żyje na wolności około siedmiuset tych wspaniałych zwierząt, ale nie każdy będzie miał okazje je spotkać. Dlatego pobyt na Podlasiu to idealna okazja, żeby poobserwować je w zagrodzie pokazowej, gdzie żyją osobniki, które z różnych powodów nie mogą trafić na wolność.

Historia Podlasia nierozerwalnie związana jest z prawosławiem. Znajduje się tu m.in. jedyny skit w Polsce. Skit to nazwa pustelni dla mnichów, gdzie przenoszą się ci, którzy chcą prowadzić surowsze życie niż w monasterze. Podlaski Skit znajduje się w Odrynkach i powstał zaledwie kilka lat temu. W okolicach znajdziemy też wiele cerkwi, zarówno murowanych jak i drewnianych. Przykładem tej pierwszej może być wspaniała cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach. Drewnianą cerkiew można oglądać m.in. w Trześciance. Na Podlasiu znajdują się także liczne zabytkowe zamki i pałace. Warty zobaczenia jest Pałac w Korczewie nad Bugiem, który powstał w 1734 roku. Odbudowany został po I wojnie światowej, a później ponownie w czasie II wojny światowej. Dopiero w ostatnich latach wrócił do prawowitych właścicieli, którzy stworzyli tu hotel i salę weselną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>