Przyrodnicza atrakcja Łeby – ruchome piaski

Łeba to niezwykle popularny kurort nad Bałtykiem, co roku wybierany przez rzesze osób, jako idealne miejsce na spędzenie letnich wakacji. Na pewno ma na to wpływ obecność wielu atrakcji turystycznych, takich jak muzea, wystawy, interaktywne ekspozycje, a nawet zabytki. Niemniej jednak znaczną rolę odgrywa także urokliwe położenie miejscowości, nieopodal Słowińskiego Parku Narodowego i rezerwatu na Mierzei Sarbskiej. Na trasach przeznaczonych dla turystów ulokowano kilka punktów obserwacyjnych, z których rozciągają się wspaniałe widoki na polskie wybrzeże. Warto więc oderwać się od problemów i wykorzystać wskazówki noclegowe: www.meteor-turystyka.pl/noclegi,leba,0.html, które dają możliwość wybrania pokoju z widokiem na morze. W pobliżu Łeby znajduje się siatka wędrownych i rowerowych szlaków, prowadzących przez niezwykłe krajobrazowo okolice, wypełnione wspaniałą pomorską przyrodą.

Nie trzeba jednak wcale opuszczać terenu miasta, żeby zapoznać się z największą atrakcją polskiego wybrzeża – wyniosłymi wędrownymi wydmami. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszy się tak zwana Góra Łącka, czyli najpiękniejsza polska wydma o wysokości około 30 m. Jakiś czas temu ruchome piaski zasypały i zadusiły żywy las, którego martwe pozostałości da się zobaczyć na południowym stoku tego wzniesienia. Rocznie przybywa tu ponad 300 tysięcy gości zainteresowanych wspaniałymi łebskimi wydmami. Ciekawe zjawisko ich wędrówki wywołuje regularna działalność wiatru, który zwykle powiewa w jednym, określonym kierunku, przemieszczając pojedyncze ziarenka piasku ponad grzbietem wzniesienia. Prowadzi to do stopniowego zasypywania sąsiednich obszarów i zapiaszczenia portu w Łebie, który przez to musi być regularnie pogłębiany. W pobliskim Parku Słowińskim można również zobaczyć wydmy, które przestały wędrować wskutek stabilizacji porastającej je roślinności, której korzenie wniknęły głęboko w glebę, utrwalając delikatną strukturę. W rezerwacie ruchomych piasków wyznaczono dla gości ścieżki, z których nie wolno pod żadnym pozorem schodzić, aby nie uszkodzić ani samych wydm, ani też rosnących na nich cennych gatunków flory, z których najbardziej znany jest mikołajek nadmorski. 

Łeba to niezwykły kurort, w którym wczasowicze mogą zobaczyć wspaniałe wędrujące wydmy, zapoznać się z ich charakterystycznym ekosystemem i wykonać pamiątkowe fotografie ruchomych piasków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>