W oazie ciszy i spokoju Powidza

Powidz to niewielka wioska letniskowa, licząca około tysiąca stałych mieszkańców. Największą atrakcją przyciągającą turystów jest malownicze Jezioro Powidzkie, będące jednym z najpiękniejszych zbiorników wodnych w Wielkopolsce.

Letnisko znajduje się około 14 km od głównej drogi z Poznania do Warszawy. Podczas drogi do jednego z tych dużych miast, warto zajrzeć do oazy ciszy i spokoju, jaką jest Powidz. Ten dziewiczy zakątek Wielkopolski, to królestwo matki natury, nieskazitelnej i niezanieczyszczonej. Jest malowniczo położony pomiędzy największym jeziorem województwa wielkopolskiego – Jeziorem Powidzkim, którego powierzchnia wynosi niespełna 1200 ha oraz Jeziorem Niedzięgiel – o ponad dwukrotnie mniejszej powierzchni.

Jedną z największych wizytówek jest wszechobecna cisza i spokój. A wszystko to za sprawą położenia wśród zielonych i wyciszających lasów. Ponadto, w pobliżu nie ma żadnych dużych miast, ani zakładów przemysłowych, dzięki czemu nie tylko powietrze, ale również wody w zbiornikach są zadziwiająco czyste. Dla przykładu, na głębokości 5 metrów Jeziora Powidzkiego, będącego jeziorem rynnowym – widoczne jest dobrze dno jeziora, ze spacerującymi rakami. Ponadto, jeszcze kilka lat temu, sanepid uznawał wodę w owym jeziorze za pitną. Za tak niebywałą czystość odpowiada z pewnością strefa ciszy, jaką jest objętą największe Jezioro Wielkopolski.

To raj dla żeglarzy, a także miłośników windsurfingu. Wbrew pozorom, ta dyscyplina sportowa, nie jest aż tak bardzo wymagająca, jak mogłoby się wydawać. Na miejscu w doborze odpowiedniego sprzętu oraz udzieleniu rad i wskazówek pomogą wykwalifikowani fachowcy. Do Powidza przyjeżdżają zarówno doświadczeni żeglarze, jak i zupełni nowicjusze, którzy pragną zasmakować żeglarskiego czaru pływania. Tradycją są odbywające się co tydzień w innej zatoce regaty, podczas których łódki z białymi żaglami kołyszą się na falach jeziora.

Powidz, mimo niewielkich rozmiarów, z roku na rok ciszy się coraz większą popularnością. Nie oznacza to jednak wszechobecnego tłumu i hałasu. Ruchowi turystycznemu sprzyja z pewnością dobrze rozwinięta i atrakcyjna dla letników baza noclegowa. Najtańszym i najlepszym rozwiązaniem noclegowym dla wszystkich tych, którzy pragną spędzić mile czas w przyjacielskim gronie, nie wydając za wiele pieniędzy, będzie z pewnością zakwaterowanie w domkach letniskowych.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>